NBA'de Yıldız Oyuncuların Dinlendirmesine Kısıtlama Getirildi

Amerikan Basketbol Ligi (NBA), 2023-24 sezonunda yıldız oyuncuların dinlendirilmesine yeni kısıtlamalar getiriyor.

Eylül 26, 2023 - 15:43
Kasım 1, 2023 - 22:03
 0  29
NBA'de Yıldız Oyuncuların Dinlendirmesine Kısıtlama Getirildi

Yalnızca Bir Yıldız Oyuncu Dinlendirilebilecek

NBA, 2023-24 sezonunda bir takımın aynı maçta sadece bir yıldız oyuncusunu dinlendirebilmesine izin verecek. Normal sezonda sık sık başvurulan yıldız oyuncuların dinlendirilmesi yöntemine, ligdeki yoğun maç trafiği ve sezon sonunda derecelerin netleşmesi gibi nedenlerle sınırlama getiriliyor.

Zorunlu Yıldız Oyuncu Oynatma

NBA'den yapılan açıklamada, lig paydaşlarının katıldığı toplantı sonucunda alınan kararla, bu sezon bir takım, sakatlık dışında bir maçta en fazla bir yıldız oyuncusunu dinlendirebilecek. Özellikle ABD kanallarında canlı yayınlanan maçlarda, yıldız oyuncuların oynatılması zorunlu hale gelecek.

Yıldız Oyuncu Kriteri

Yıldız oyuncu tanımı, "önceki üç sezon içinde All-Star veya All-NBA takımına seçilme" olarak belirlendi. Bu kriteri karşılamayan oyuncuların dinlendirilmesi konusunda kısıtlamalar olmayacak.

NBA Başkanı'ndan Açıklama

NBA Başkanı Adam Silver, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu ligin bir prensibi var. Sağlıklı bir oyuncuysanız, oynamanız beklenir." ifadelerini kullandı.

Para Cezası Uygulanacak

Bu yeni kurala uymayan takımlara yüksek miktarlarda para cezası verilecek. İlk ihlal için takımlar 100 bin dolar ödemek zorunda kalacakken, ikinci ihlal 200 bin dolar cezası getirecek. Sonraki her ihlalde ise takımlara bir milyon dolar ceza uygulanacak.

Bu kısıtlamalar, oyuncu dinlendirmenin yayıncı anlaşmalarına ve izleyici deneyimine etkisini azaltmaya yönelik NBA'nın çabalarının bir parçası olarak görülüyor

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow