Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Yargıtay'a destek: 'AYM maalesef yanlışları arka arkaya yapar hale geldi'

Özbekistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) arasında yaşanan krize dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu konudaki hassasiyetini dile getirerek, "Yargıtay kararı bir kenara atılmaz. AYM maalesef yanlışları arka arkaya yapar hale geldi" ifadelerini kullandı.

Kasım 10, 2023 - 11:34
 0  25
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Yargıtay'a destek: 'AYM maalesef yanlışları arka arkaya yapar hale geldi'
Recep Tayyip Erdoğan

Özbekistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) arasında yaşanan krize dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu konudaki hassasiyetini dile getirerek, "Yargıtay kararı bir kenara atılmaz. AYM maalesef yanlışları arka arkaya yapar hale geldi" ifadelerini kullandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin AYM tarafından TİP milletvekili Can Atalay hakkındaki 'hak ihlali' kararına uymayarak, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, eleştirilerini sürdürdü. "Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar" diyen Erdoğan, parti içindeki eleştirilere de cevap verdi.

Erdoğan'ın bu açıklamaları, Türkiye'de yargı organları arasında yaşanan gerilim ve tartışmaların devam ettiği bir dönemde önemli bir yer tutuyor. Cumhurbaşkanı, Yargıtay'ın verdiği kararın önemine vurgu yaparak, ülkede adalet sisteminin sağlıklı işlemesi ve güçlü bir şekilde varlığını sürdürmesi gerektiğini belirtti.

"Yargıtay'ın Aldığı Karar Asla Bir Kenara Atılamaz"

Erdoğan, 'yargı krizi'ne ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Her şeyden önce Yargıtay’ın bir yüksek mahkeme olduğunu herhalde kimse inkâr edemez. Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez. Anayasa Mahkemesi'nin kararına karşı Yargıtay da şu anda demiştir ki 'Sen yüksek mahkemeysen ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak da şu anda sizinle ilgili bir yaptırımı ben de talep ediyorum.' Bu talebinin gereğini bekliyor ve bu talebine karşı bunun gereğini yerine getirecek olan merci neresiyse o merciden bu talebini istiyor."

"Dokunulmazlıkların Kaldırılması ve Geciktiği İçin"

Meclis'i de eleştiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu parlamentoysa parlamentodan istiyor. Şimdi Can Atalay’ı alın koyun bir kenara. Bundan önce yine benzer şeyler maalesef oldu. Parlamentomuz da bu konularda ağır hareket ediyor. Yani birçok terörist parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılması süreci geciktiği için kaçtılar, yurtdışına çıktılar. Bunların bu kadar ağır ele alınmaması gerekiyor. Çok seri kararla bu işlerin bitirilmesi lazım. Seri olarak bu adımlar atılmayınca ondan sonra bakıyorsunuz birisi Amerika’da, birisi Almanya’da, birisi Fransa’da meydana çıkıyor. Ondan sonra da oralardan Türkiye’yi tehdit ediyorlar. Benim ülkem yurtdışına kaçmış sapıkların tehdidiyle karşı karşıya kalmamalı, kalamaz. Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay’ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır."

"Onlar da Yanlış Yapıyor"

Yargıtay'ı eleştiren AKP’lilere de sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:

 "Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, Anayasa Mahkemesi’ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok. Son olarak şunu da vurgulamak isterim ki, Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz."

Özgür Özel'i Hedef Aldı!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i de hedef alan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz ne dedik? Bay Bay Kemal dedik. Dediğimiz oldu mu? Oldu. Bunu ilk söylediğimiz zaman yapsaydı bu kadar olumsuz olmayacaktı. Ama o zaman durum çok farklıydı. Bunların birbirinden farkı yok. Bunu zaten söyledim. Ne dedim? Al birini vur öbürüne. Biri Demirtaş’a selam gönderiyor. Biri Kavala’ya selam gönderiyor. Aynı şekilde diğeri de onlara selam veriyor. Şimdi bunlar hala Demirtaş’a selam gönderirsem ben güçlenirim havasındalar. Kavala’ya selam gönderirsem güçlenirim diye düşünüyorlar. Yahu güçlenemezsin. Sen de kaybedeceksin. Öbürü de kaybedecek. Eğer bu parti Atatürk’ün partisiyse Atatürk’ün partisinde milli olmayan, yerli olmayan kimse barınamaz ve barınamayacaktır. Şimdi 31 Mart bunun kantarı olacak ve bu kantarda İstanbul, Ankara başta olmak üzere inşallah Cumhur İttifakı gereğini yapacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi başına kimi getirirse getirsin değişmez, değişemez."

Bu İçeriğe Tepkini Göster?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow